دیجیتال

مقایسه پردازنده intel و AMD

intel و amd

گاهی اوقات برای خرید CPU بین دو برند intel و AMD قرار می گیریم و نمیدونیم چه تفاوتی با هم دارن. با توجه به سوالات بسیار در مورد تفاوت این دو پردازنده و همچنین دیدگاه تعصبی که نسبت به پردازنده intel وجود داره و بعضا باعث انتخاب اشتباه سیستم موردنظر میشه، بحث در مورد مقایسه این دو برند ضروریه.

intel و AMD دو رقیب سرسخت در زمینه تولید پردازنده هستند و هر کدام نقاط مثبت و منفی‌ای دارند.

تا سال 2017 AMD همیشه از intel عقب بود و کیفیت پایین تری داشت. اما در سال‌های اخیر، AMD با پیشرفت بزرگی روبرو شده و  در بعضی زمینه‌ها حتی از intel بهتر عمل کرده.

آخرین نسلی که برای CPUهای برند intel وجود داره 11 و برای برند AMD نسل 9 هست. برای بررسی و مقایسه این دو برند در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت پردازنده intel و AMD؟

CPUهای AMD تعداد هسته و thread بیشتری دارن در نتیجه در مولتی تسکینگ ها بهتر از intel عمل میکنن که مسلما همه ما به این مدل CPUهای حرفه ای نیاز نداریم. در مقابل پردازند‌های intel برای کارهای سبک تر و محاسباتی خیلی بهتر عمل می‌کنن.

پردازنده های AMD توان پردازشی بالاتری دارن که باعث تولید گرمای بیشتر میشه و به دنبال اون سیستم cooling قوی تری نیاز هست.

پردازنده های AMD قیمت کمتری نسبت به پردازنده های intel دارن.

در مقایسه‌ی نسل های قبل تر پردازنده، پردازنده های شرکت intel عملکرد بهتری دارن و قوی‌ترن.

intel تجربه موفق بیشتری در زمینه تولید CPU داره.

  راهنمای خرید سیستم گیمینگ اقتصادی

پردازنده‌های زیرمجموعه intel:

CPUهایی با نام core, Pentium, celeron, core 2 due و آخرین مدل آن Xeon ساخت شرکت intel هستند.

CPUهای Ryzen, athlon و cpu رده بالا و حرفه‌ای Threadripper ساخت شرکت AMD هستند.

intel یا AMD؟

intel-logo         AMD-logo

برای مقایسه و انتخاب بین دو برند intel و AMD، مهم ترین مورد بحث کاربرده و باید مشخص کنیم که CPU و سیستم رو برای چه کاری میخوایم.

در سال‌های اخیر پردازنده های برند AMD پیشرفت خیلی خوبی تو زمینه تولید پردازنده های قوی با سرعت بالا برای کارهای گرافیکی و ادیت های حرفه ای و رندرگیری داشتن.

برای رندرینگ، تولید محتوا، ادیت تصویر و ویدیو، بازی و … نسل‌های جدیدتر پردازنده های AMD بهترین انتخاب هستند. در مقابل CPUهای intel برای کارهای محاسباتی و پردازش های ساده بهتر عمل میکنند و قدرت و سرعت بیشتری ارائه میدن.

میزان بودجه ای که در اختیار داریم هم یکی دیگه از مواردیه که باید به اون توجه کنیم و بین قطعات انتخابی برای سیستم تعادل برقرار کنیم. از نظر هزینه پردازنده‌های برند intel قیمت بالاتری دارند.

نتیجه گیری

در مقایسه CPUهای intel و AMD مهم ترین موضوع کاربردی هست که ما از یک CPU میخوایم و بعد بحث قیمت هست که CPUهای AMD قیمت کمتری دارن.

در کل گرافیک کاران و افرادی که با قابلیت های حرفه‌ای CPU سر و کار دارن، بیشتر طرفدار CPUهای AMD هستند و مابقی افراد با cpuهای intel کارایی بهتری رو خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *